DuroMax XP4850HX Dual Fuel Generator
DuroMax XP4850HX Dual Fuel Portable Generator
View on Amazon
About InverterReview.com
View all posts by InverterReview.com →
Best Duromax Xp4850hx Dual Fuel Generator Deals
12V Battery for DuroMax XP4850HX 4850W Dual Fuel Generator
Image of 12V Battery for DuroMax XP4850HX 4850W Dual Fuel Generator
@ Amazon.com
Shop on Amazon
Key Features
  • ✅ Sealed Lead Acid (SLA) Battery free maintenance
Product Details
Brand:Generic
Carburetor Carb Assy. for Hybrid DuroMax XP4850EH Dual Fuel Generator
Image of Carburetor Carb Assy. for Hybrid DuroMax XP4850EH Dual Fuel Generator
@ Amazon.com
Shop on Amazon
Key Features
  • ✅ Package includes Carburetorx1, gaskets
Product Details
Brand:Generic
  • ✅ Constructed with a heavy-duty all metal frame and power panel - No plastic parts
Brand:DuroMax
Model:XP13000EH
Color:Blue
Dimensions:30 X 29 X 26 inches
Warranty:3-Year Warranty
  • ✅ The fully loaded power panel includes four 120V GFCI household outlets, one 120V 30AMP outlet, one 120/240V 30AMP twist-lock outlet, and a heavy-duty 120/240V 50AMP outlet making it transfer switch ready!
Brand:DuroMax
Model:XP13000HX
Color:Blue
Dimensions:30 X 29 X 26 inches
Warranty:5 Year Manufacturer
Model:XP2300iH
Dimensions:22 X 14 X 20 inches
Warranty:3-Year Warranty
  • ✅ The fully loaded power panel includes five 120V GFCI household outlets, one 120V 30AMP outlet, one 120/240V 30AMP twist-lock outlet, and a heavy-duty 120/240V 50AMP outlet making it transfer switch ready!
Model:XP15000HX
Dimensions:1 X 1 X 1 Inches
Warranty:5-Year
  • ✅ Remote Start - Start the generator conveniently with the remote control
Model:XP11000iH
Dimensions:26.2 X 25 X 29.6 Inches
Warranty:5-Year
  • ✅ Includes two three-prong 120V receptacles, one 12V DC receptacle, two 5V USB ports, and a three-year warranty
Brand:WEN
Model:DF280iX
Size:2800W Dual Fuel + CO Alarm
Color:Orange
Dimensions:19.7 X 11.6 X 18.7 inches
Warranty:Three-year limited
  • ✅ Includes fuel shut-off to help limit maintenance, onboard wheels, a telescoping pull handle, four three-prong 120V receptacles, one TT-30R RV receptacle, one 12V DC receptacle, two 5V USB ports, a tool-free LPG quick-connector, and a three-year warranty