Go Power! GP-ISW2000-12 Industrial Pure Sine Wave Inverter
Go Power is a highly popular inverter brand. It makes good inverters from small to large. If you are looking to buy a pure sine wave power inverter, please check Go Power GP-ISW2000-12. The 2000W DC to AC converter has 4000W surge power and I tis an UL458 listed product.
The Go Power 2000W power inverter is an industrial-grade charging tool that is highly safe to use in many robust environments. Apart from being highly safe, it comes in an attractive slim design that fits in small spaces. The 12V 2000W inverter features two GFCI outlets; each outlet has 20A capacity. You can use these 110V outlets to supply power to your devices, home appliances, industrial tools and many other appliances.
It is a pure sine wave power inverter so it is in high demand because a pure sine wave inverter is preferred over a modified sine wave inverter. To use this GoPower inverter, you need a 12V battery after that you will be able to convert the battery power to 110V AC power to run your appliances. According to GoPower 2000W power inverter runs continuously on load up to 2000 watts. However, you should use a battery that delivers power for a long time if you intend to use this inverter for a long time. The GoPower 12V power inverter is also protected with a 2-year warranty.
For the inverter and battery connection, you need to purchase GP-DC-KIT4 separately. After the successful inverter and battery connection, you can start running your appliances. Please note that you do not load more than its rated 2000W power. Further, it has surge power that is 200% of its continuous power. If the surge power is used then 3500W is for 5 seconds and 4000W for one second. For operational and installation instruction, please refer to the instruction guide. I am sure you will find it easy for the installation and installation.
Highlights
  • 2000-watt continuous power / 4000-watt surge power
  • Two GFCI outlets
  • Battery cables are not included
  • Converts 12V DC to 110V AC
  • Two years warranty
  • Slim design
  • Portable size
  • UL458 listed product
  • Highly safe to use
Pros
  • More powerful than popular inverters
  • Built like a tank
  • Delivers output power as claimed by the manufacturer
  • Two years warranty
  • Two GFCI outlets
  • Pure sine wave output
  • Stable and reliable operation
Cons
  • A little hard to install
  • Cables and other accessories are not included
  • The inverter fan is a little noisy
About InverterReview.com
View all posts by InverterReview.com →
Best Go Power Gp Isw2000 12 Industrial Deals
Go Power GP-ISW2000-12 Industrial Pure Sine Wave Inverter - 2000 Watt / 12V
Image of Go Power GP-ISW2000-12 Industrial Pure Sine Wave Inverter - 2000 Watt / 12V
@ Amazon.com
Shop on Amazon
Key Features
  • ✅ Solid choice for large loads
  • ✅ Clean, pure source of AC power
  • ✅ Output: 2000 Watts; two GFCI outlets
  • ✅ Input: 12 volt
  • ✅ Dimensions: 17.5" x 9.8" x 3.3"
Product Details
Brand:Bennett Marine
Model:GP-ISW2000-12
Size:2000 Watt
Color:Yellow
Dimensions:17.5 X 9.8 X 3.3 Inches
Go Power GP-IC2000-12-PKG 3-in-1 Inverter Charger, 2000W Pure Sine Wave Output, 12V to 120V AC, 3400W Surge Capacity, 100 Amp Charger, Dual 50 Amp Transfer Switch, 12V for RV, Marine, and Off-Grid Use
Image of Go Power GP-IC2000-12-PKG 3-in-1 Inverter Charger, 2000W Pure Sine Wave Output, 12V to 120V AC, 3400W Surge Capacity, 100 Amp Charger, Dual 50 Amp Transfer Switch, 12V for RV, Marine, and Off-Grid Use
@ Amazon.com
Shop on Amazon
Key Features
  • ✅ 2000-Watt Sine Wave Output: Provides stable and clean power with a 3400W surge capacity, ideal for running sensitive electronics like computers, medical equipment, fridges, and microwaves, ensuring smooth operation without interference.
Product Details
Brand:Go Power
Model:GP-IC2000-12-PKG
Size:2000W
Color:Black
Dimensions:12.6 X 13.7 X 7.9 inches
Warranty:3 years
Go Power! GP-SW1000-12 1000-Watt Pure Sine Wave Inverter
Image of Go Power! GP-SW1000-12 1000-Watt Pure Sine Wave Inverter
  • ✅ 1000 watt continuous pure sine wave inverter 12 volt input
  • ✅ 2000 watt surge
  • ✅ 2 GFCI protected outlets to plug into
  • ✅ Over voltage, under voltage and overload protections
  • ✅ 2 Year
Brand:Go Power
Model:GP-SW1000-12
Color:Yellow
Dimensions:17.5 X 9 X 6 inches
Warranty:TWO YEARS
Go Power! GP-SWR-A Pure Sine Wave Inverter Remote , Black
Image of Go Power! GP-SWR-A Pure Sine Wave Inverter Remote , Black
  • ✅ Compact product
  • ✅ LED indicator showing inverter status
  • ✅ Suitable for 1000, 2000 and 3000 watt pure sine wave inverters
  • ✅ Compatible with both 12V and 24V inverters